Aby przeglądać tę stronę musisz zaakceptować przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.

Karnisze metalowe, drewniane czy z tworzywa?

Posted By: DM rolety w: Blog On:

Projektując wystrój każdego pomieszczenia nie sposób pominąć tak istotnego elementu, jak okno. Jest to jeden z elementów, na który najbardziej zwraca się uwagę, ponieważ stanowi źródło naturalnego światła. Warto więc poświęcić trochę czasu na jego aranżację, aby była praktyczna i cieszyła oko, kiedy tylko wchodzi się do pomieszczenia...

Projektując wystrój każdego pomieszczenia nie sposób pominąć tak istotnego elementu, jak okno. Jest to jeden z elementów, na który najbardziej zwraca się uwagę, ponieważ stanowi źródło naturalnego światła. Warto więc poświęcić trochę czasu na jego aranżację, aby była praktyczna i cieszyła oko, kiedy tylko wchodzi się do pomieszczenia. Podstawą każdej aranżacji są natomiast karnisze, na których umieszcza się zasłony i firany z możliwością stworzenia z nich ciekawych kompozycji. Jaki karnisz wybrać, aby był dostosowany do Twoich potrzeb i dopasowany do stylu pomieszczenia – metalowy, drewniany, czy z tworzywa sztucznego? Pomocne wskazówki uzyskasz w artykule.

Wybór odpowiedniego karnisza – co musisz wiedzieć

Przede wszystkim dobrze dopasuj jego rozmiar do okna. Jego szerokość powinna być około 30-40cm dłuższa. Najlepiej wygląda, kiedy wystaje około 15-20cm poza ramy. Wybierając model, kieruj się też pomysłem na aranżację - będziesz chciał zawiesić lekkie, szyfonowe firany, tradycyjne z koronki czy ciężkie bawełniane zasłony? Od tego powinna zależeć grubość wybranego modelu. Dodatkowo powinieneś zakupić wystarczającą ilość wsporników, aby zamocować konstrukcję.

Karnisz drewniany

To rozwiązanie znane z dawnych lat, które w dobie popularności industrialnych wnętrz stało się mniej popularne. Natomiast drewno będzie najlepsze, jeśli cenisz sobie tradycyjne rozwiązania i ponadczasową klasykę lub naturalne barwy i materiały w Twoim otoczeniu. Świetnie sprawdzi się, jeśli wnętrze Twojego domu będzie w stylu rustykalnym, kolonialnym lub skandynawskim. Dla osiągnięcia spójnego efektu polecamy dopasować odcień drewna do podłóg lub mebli.

Modele z metalu

Obecnie są najczęściej wybierane ze względu na łatwe dopasowanie ich do większości aranżacji i dużą wytrzymałość. Wykonuje się je zazwyczaj ze stopu cynku i aluminium, a co więcej mogą występować w różnych odcieniach oraz wykończeniach (satynowe, matowe, chromowane). Na rynku dostępne są warianty galwanizowane oraz nieco tańsze - malowane proszkowo. Doskonale sprawdzą się tam, gdzie zastosowany jest minimalizm, styl industrialny, glamour i nie tylko - są bardzo uniwersalne! Do ciężkich zasłon polecamy masywniejsze modele metalowych karniszy, które bez problemu utrzymają tkaninę.

Kiedy wybrać karnisz PCV?

Zazwyczaj z tworzywa sztucznego, czyli PCV, wykonuje się konkretny rodzaj karnisza, jakim jest szyna sufitowa. Wyróżnia się płaską konstrukcją i mocowaniem na suficie, nie na ścianie. Mogą być jednotorowe lub kilkutorowe, a zasłonę lub firanę mocuje się na żabkach. Takie rozwiązanie najczęściej spotykane jest w obiektach użyteczności publicznej, takich jak hotele czy urzędy, a także tam, gdzie są wysokie sufity.

Wiesz już, która z propozycji będzie dla Ciebie najlepsza? Skorzystaj z oferty naszego sklepu internetowego i wybierz idealny model karnisza!

Related by Tags

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień